Jak się zmienić?

Jak się zmienić na lepsze? Do Nowego Roku jeszcze daleko, by móc sobie pierwszego dnia obiecać całą listę zmian, których się pragnie. Zresztą, jak pokazują różne badania, takie deklaracje mają niewielką szansę spełnienia. Po pierwsze są to często tylko marzenia, które nie mają poparcia w realnej rzeczywistości i równocześnie nie idzie za nimi żaden plan, który pomógłby w ich realizacji. Po drugie długi czas realizacji („w tym roku”, „przez cały rok”, „do końca roku”) jest zbyt długi i szybko prowadzi do frustracji i rezygnacji. Po trzecie postanowień tych jest całe multum (albo przynajmniej kilka), co utrudnia skupienie się na ich realizacji, a siły, które możemy włożyć w ich wypełnianie, są dzielone na zbyt wiele zadań, przez co szybko się kończą. Wynika z tego, że najlepszym (a przynajmniej dość dobrym) rozwiązaniem jest wybór jednego z postanowień, które będziemy realizować przez relatywnie krótki okres czasu. Nie może to być jednak okres zbyt krótki, gdyż wyrobienie sobie pewnych nawyków trwa trochę dłużej niż kilka dni. Jakub pisze na swojej stronie, że sam wybrał okres 30 dni. Jest to też czas, w którym możemy się przekonać, czy wybrany nawyk nam pasuje, czy jednak nie jest to coś, co chcemy robić. Może to być też prosty sposób na podniesienie swoich możliwości, wszak „ćwiczenie czyni mistrza” – regularne powtarzanie pomaga rozwijać umiejętności.

Zastanawiam się, czy nie podjąć jakiegoś wyzwania. Mogłoby to być robienie codziennie przynajmniej jednego zdjęcia (nie pamiętam kiedy ostatnio miałam w ręku aparat, czy to był czerwiec?…), rysowanie rysunku (kiedyś tak to lubiłam), pisanie 750 słów (pomysł zaczerpnięty od Jakuba, który podsyła również link do strony internetowej, pomagającej w tym zadaniu [stosując grywalizację! {punkty za pisanie}]). Mogłoby to być codzienne spacerowanie, jedzenie owoców etc. Do pierwszego września zostało już niewiele czasu, muszę się poważnie zastanowić. A może ktoś chciałby się do mnie dołączyć? Razem raźniej ;).

Jedna uwaga do wpisu “Jak się zmienić?

  1. Ja mam dla Ciebie zadanie:P może niekoniecznie utrzymuje się w konwencji.. ale… :)Logo dla mojego Koła Psychologów:) Kreatywnie :) twórczo :) wymaga mało czasu, stąd szybko spotka Cię nagroda, która to będzie zachętą do dalszych „małych sukcesów” ^^ Co sądzisz?:>

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*